» ETKİNLİK PROGRAMI
ANIMALIA ISTANBUL fuarı, her yıl gerçekleştirdiği etkinliklerde, sektör profesyonellerini toplumla bir araya getirerek, toplumun bilinçlenmesine katkıda bulunmayı kendisine ilke edinmiştir.
TAGEM'DEN SEAEXPO TURKEY VE ANIMALIA ISTANBUL FUARINA BÜYÜK HAZIRLIK

 

ANIMALIA İSTANBUL 2012 ve SEAEXPO TURKEY 2012 fuarları için kolları sıvayan Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü-TAGEM, fuar etkinlikleri beğeni topladı. 300 metrekarelik standında “Türkiye Evcil Hayvan Genetik Kaynakları” ve “Su Ürünleri Araştırmaları” sergileri düzenleyen TAGEM, ayrıca 7 adet “Seaexpo Akvaryumu” kurdu ve çiftlik hayvan genetik kaynaklarımız ile ilgili bir de oturum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. M. İhsan Soysal’ın yönettiği oturuma TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Tulgar, Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Bekir Ankaralı, Hayvan Genetik Kaynakları Çalışma Grup Koordinatörü A. Oya Akın, Su Ürünleri Araştırmaları Çalışma Grup Koordinatörü Erdinç Veske katıldı.

“Halk Elinde Hayvan Islahı”, başlığı ile sunum yapan Dr. Bekir Ankaralı, Türkiye’de yerli evcil hayvan ırklarının verimlerinin artırılması amacıyla 2005 yılından bu yana TAGEM tarafından sahada yürütülmekte olan proje ve bazı çıktıları hakkında tanıtım amaçlı bir sunum yaptı. Dr. Bekir Ankaralı, Halk Elinde Islah programı kapsamında 5 yıllık bir çalışma sonucu 13 ilde bulunan 12 ırkımızda önemli kazanımlar elde edilmesi üzerine programın yurt sathına yaygınlaştırılarak 2011- 2015 yılları arasında 23 koyun, 5 keçi olmak üzere toplam 28 küçükbaş ırkımızı ve Anadolu mandasını da kapsam içine alan 70 ilde 140 adet alt programla çalışmaların genişletildiği bilgisini verdi.

Oturumda A. Oya Akın ise “Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarını Koruma Çalışmaları” başlığı altında Türkiye’de evcil hayvan genetik kaynaklarının korunması, sürdürülebilir kullanımı ve kamuoyu bilinirliği konusunda yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Ardından da Erdinç Veske, TAGEM koordinatörlüğünde yürütülen su ürünleri araştırmalarını kısaca aktararak; araştırma enstitüleri, personel durumu, yapılan işbirlikleri, AB projeleri, yeni teklifler, devam eden, sonuçlanan projeler ve ana hatlarıyla proje çıktıları konusunda bilgi verdi.

İKİ FUARA İKİ SERGİ

Türkiye’de evcil hayvan genetik kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı konusundaki faaliyetler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından koordine ediliyor, finansal ve teknik olarak destekleniyor.

Evcil hayvan genetik kaynaklarının tanımlanması, korunması, sürdürülebilir kullanımı ve politika oluşturulması konularında ilgili paydaşlar, üniversiteler, araştırma kurumları, yetiştirici örgütleri ve hayvan yetiştiricileriyle yakın işbirliği halinde çalışmalar yürütüldüğü bilgisini veren A. Oya Akın, ilk kez ANIMALIA İSTANBUL ve SEAEXPO TURKEY 2012’de açtıkları sergi ile ilgili de açıklamalarda bulunarak şöyle dedi:

“Bu çerçevede, koyun, keçi, manda, arı ve tavuk ırkları ile ipekböceği hatları ex situ ve in situ yöntemlerle çeşitli TAGEM araştırma enstitü ve istasyonlarında, küçük sürüler halinde doğal yaşam alanlarında ve iki gen bankasında dondurularak koruma altına alınmıştır. Öte yandan Hayvan Irk Tescil Komitesi kararıyla 2004’ten 2009’a kadar tescil edilen 41 genotip ile ilgili temel verilerin özetlendiği ve envanter çalışmalarına rehber olma niteliğindeki ilk çalışmamızın kamuoyuna tanıtımı amacıyla bu sergiyi hazırladık. 40×60 cm boyutlarında 48 adet poster ile ilk sergimizi açıyoruz.”

Sergi hakkında açıklamada bulunan Tagem Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak “bu ilk çalışmanın devamı olarak, çok daha kapsamlı olanların önümüzdeki yıllarda gerçekleştirileceğine inanıyorum. Bölge kültürünün ve geleneğinin bir parçası olan hayvan ırklarımızın kamuoyuna tanıtılması ve paha biçilemeyen bu genetik zenginliklerimizin toplumla paylaşılması, konunun önemi ile ilgili gündem oluşturması, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, özel sektör ve halkın koruma programlarında aktif olarak rol almaları umuduyla hazırlanan bu çalışmanın ülkemiz ve sektör için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HKF Fuarcılık AŞ Genel Müdürü Bekir Çakıcı, ilk kez bu yıl açılan sergilerin ANIMALIA İSTANBUL ve SEAEXPO TURKEY fuarlarının geleneksel yüzü haline gelmesini istediklerini ve her yıl yenilenen, gelişen yüzüyle sektörün profesyonelleriyle buluşturulmasının planlandığını da bildirdi.


  • Sponsorlar
  • Destekleyenler
  • Medya Sponsorları
ACENTE & MEDYA
ONLİNE DAVETİYE
SOSYAL MEDYA
        
SEAEXPO TURKEY
HKF Fuarcılık A.Ş Adres: Barbaros Bulvarı 163/2 , 34349 Beşiktaş - İstanbul / Türkiye Tel: +90 (212) 216 40 10 pbx
BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) İZNİ İLE DÜZENLENMEKTEDİR.